अमेरिकामा रहेका नेपालीहरूले नेपालमा आफ्नो सरकार आफूलाई चुनावमा मतदान गर्न दिन डराएको दाबी गर्छन्।
यस वर्ष नेपालमा तीन तहको सरकारमा हुने निर्वाचनका लागि संयुक्त राज्य अमेरिकामा रहेका नेपालीले अनौपचारिक सर्वेक्षण गरेका थिए । अधिकांश उत्तरदाताहरूले आफूहरू नेपाल वा संयुक्त राज्य अमेरिकाको राजनीतिप्रति चिन्तित नभएको र उनीहरूले आफ्नो शिक्षा पूरा गर्ने वा नेपाली आफन्तहरूलाई चन्दा दिन पर्याप्त पैसा जम्मा गर्ने मात्र भएको बताए। जीवनको गुणस्तर, आर्थिक सुरक्षा, आफन्तलाई घर फर्केर सहयोग गर्नुपर्ने आवश्यकता लगायतका विभिन्न कारणले गर्दा निकट भविष्यमा नेपाल फर्कने अधिकांशको कुनै मनसाय छैन। “नेपालीहरूसँग समान अधिकार छैन,” एकजना उत्तरदाताले भने। यद्यपि नेपाल मानव अधिकार सूचकांकमा अन्य धेरै एसियाली देशहरू भन्दा माथि छ र निर्वाचित पदाधिकारीहरूको लागि आरक्षण कानूनको कारणले लैङ्गिक समानताको दर उचित रूपमा उच्च छ, त्यहाँ निरन्तर असमानताहरू छन्। जातीय, जातीय र लिङ्गमा आधारित भेदभाव कायमै छ र सामाजिक आर्थिक असमानताले देशलाई पछाडि धकेल्छ। यहाँका नेपाली विद्यार्थीहरूलाई चिन्तित पार्ने कुरा के हो भने विदेशमा बसोबास गर्ने अन्य ४० लाख नेपाली नागरिकले पनि यही वैशाख ३ गते हुने नगरपालिकाको निर्वाचन वा यसै वर्षको अन्त्यमा हुने प्रदेश र संघीय निर्वाचनमा मतदान गर्न नपाउने भएका छन् । केही मानिसहरूले आफ्ना फिलिपिनो सहपाठी वा सहकर्मीहरूलाई यस हप्ताको चुनावमा मतदान गरेको देखेका छन् र नेपालले किन त्यसो गर्न सक्दैन भनेर अन्योलमा छन्। 2025 को चुनावमा, गैर आवासीय भारतीयहरूलाई मेल मार्फत मतदान गर्न पनि अनुमति दिइन्छ। फेडरल पोष्ट कार्ड आवेदन पूरा गरेपछि, विदेशका मतदाताहरूले अमेरिकी चुनावमा मतदान गर्न सक्छन्। बेलायतले विदेशमा बस्ने नागरिकहरूलाई मेल मार्फत मतदान गर्न वा अरू कसैलाई प्रोक्सी मतदान गर्न अनुमति दिन्छ। 2018 मा सर्वोच्च अदालतको आदेशको बावजुद, नेपालको निर्वाचन आयोगले डायस्पोरालाई मतदान गर्न अनुमति दिने योजना कार्यान्वयन गर्न सकेको छैन। विदेशमा बसोबास गर्ने र काम गर्ने नेपालीले विदेशमा रहेका देशका कूटनीतिक नियोग तथा कलेजहरूमा निर्वाचनमा मतदान गर्न पाउने गरी आवश्यक व्यवस्था गर्न नेपाल सर्वोच्च अदालतले चार वर्षअघि सरकारलाई निर्देशन दिएको थियो। सरकारले नेपाली नागरिकता त्यागेका वा हाल बसोबास गर्ने देशको नागरिकता नपाएका नेपालीको सूची तयार गर्न सरकारलाई निर्देशन दिएको छ । निश्चित हुनको लागि, अनुपस्थित मेल पठाइएका मतपत्रहरूलाई हाल 200 भन्दा बढी देशहरू मध्ये 45 मा मात्र अनुमति दिइएको छ। विगतको भन्दा धेरै प्रगतिशील मानिएको संविधान भएको देशको लागि यो स्पष्ट अनुपस्थिति हो। नेपालको कुल जनसङ्ख्याको करिब १४% देश बाहिर बस्छन्। धेरैजसो भारत, खाडी, युरोप वा पूर्वी एसियाबाट आप्रवासी कामदारका रूपमा आउँछन्। अरूहरू अष्ट्रेलिया वा अमेरिकी विश्वविद्यालयका विद्यार्थीहरू हुन्। प्रत्येक वर्ष स्वदेश पठाउने अनुमानित $७ अर्ब डलरले नेपालको वर्तमान आर्थिक उथलपुथललाई निरन्तरता दिइरहेको छ । विदेशमा बस्ने नेपालीहरूको रेमिटेन्सले देशको कुल गार्हस्थ उत्पादनको झन्डै एक तिहाइ ओगट्छ, जुन एशियामा किर्गिस्तानपछि दोस्रो स्थानमा छ। विदेशमा बसोबास गर्ने नेपालीहरूले पनि आफ्नो रोजगारी र शिक्षाको माध्यमबाट विविध, विश्वव्यापी विश्वदृष्टिकोणमा परेका छन्। उनीहरूसँग अब नेपाललाई के चाहिन्छ, कसरी सम्भाव्य समाधान हुन सक्छ, समाधानहरू कसले कार्यान्वयन गर्न सक्छ र मतदाताहरूले कसरी सूचित नागरिकको रूपमा मतदान गर्न सक्छन् भन्ने बारे थप जानकारी छ। यति हुँदाहुँदै पनि उनीहरूलाई मतदान गर्न दिइँदैन। "नेपालका राजनीतिक दलहरू यस विषयमा अनभिज्ञ छन् भन्ने होइन," परिवारका सदस्यहरू आफ्नै देशमा सरकारमा काम गर्ने एक विद्यार्थी भन्छन्। "यद्यपि, लामो समयदेखि नेपालमा प्रभुत्व जमाउने असफल राजनीतिज्ञहरू विरुद्ध हाम्रो भोट हालिने हो कि भन्ने चिन्ता उनीहरूलाई छ।" नेपालका अधिकारीहरूले गोप्य रूपमा स्वीकार गर्छन् कि उनीहरूलाई चिन्ता छ कि अनुपस्थित मतपत्रहरूलाई अनुमति दिँदा व्यापक जालसाजी हुन सक्छ। तर, फिलिपिन्सले गर्न सक्छ भने नेपालले गर्न नसक्ने कुनै कारण छैन, यसले राजनीतिक इच्छाशक्तिको कमीलाई सङ्केत गर्छ। विदेशमा बसोबास गर्ने सबै नेपालीहरूसँग इन्टरनेटको पहुँच भएको हुनाले, ई-भोटिङ सरल, व्यावहारिक र जालसाजी रहित समाधान हुनेछ। मेल गरिएका मतहरू सक्षम गर्ने कानुन मात्र आवश्यक छ। ‘हाम्रो मेहनतको कदर नभएसम्म हामी नेपाल फर्कन चाहँदैनौं,’ यहाँका एक नेपाली कामदारले अरूले जस्तै आफ्नो परिचय खुलाउन नचाहेको बताए। "हामी सरकारको लागि एटीएम मात्र हौं।" नेपाली कांग्रेसका नेता तथा पूर्वपरराष्ट्रमन्त्री प्रकाशशरण महतले निकट भविष्यमा मेलबाट मतदान गर्न नसक्ने बताउनुभएको छ । ‘नगरपालिकाको निर्वाचनमा न त भविष्यमा हुने संसदीय निर्वाचनमा यो कल्पना गर्न सकिँदैन,’ उनले पछिल्लो समय भनेका छन् । अर्को पाँच वर्षमा हामीले यो गर्न सक्यौं भने यो ठूलो उपलब्धि हुनेछ।" आफ्नो मताधिकार प्रयोग गर्न नसक्ने भए पनि अधिकांश नेपालीहरू देशको राजनीतिक अराजकता र आर्थिक कठिनाइप्रति चिन्तित छन्। उनीहरूले नेपालका घटनाहरूलाई नजिकबाट नियाल्छन् र इन्टरनेटमा आफ्नो चिन्ता र असन्तुष्टि व्यक्त गर्छन्।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here