डिजाइन समस्या र कमजोर योजनाका कारण नेपालको दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको फाइदा सीमित छ ।
अप्रिल २८ मा नेपालका नागरिक उड्डयन, पर्यटन तथा संस्कृति मन्त्री प्रेम आलेले ३०० भन्दा बढी व्यक्तिको समुहसहित नयाँ गौतम बुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको प्रमाणित यात्रा गरेका थिए र विमानस्थलका धेरै कमजोरीलाई उजागर गरेका थिए । 'सञ्चालनात्मक कार्यसम्पादन परीक्षण उडान' मा, एयरबस ३३०-२३४ ले यात्रुहरूको पूरा भार जोयराइडमा ढुवानी गरेको थियो। काठमाडौंबाट उडेको विमानले भैरवाको धावनमार्गबाट ​​तल उडेर पश्चिमतर्फको धावनमार्ग १० मा अवतरण गरेको थियो । रनवेको अर्को छेउमा पुग्दा थ्रेसहोल्डमा कुनै टर्नअराउन्ड बे नभएकोले यो घुम्न सकेन। टावरमा धेरै पछाडि पछि, विमानलाई वरिपरि धकेल्न एउटा टो गाडी पठाइयो ताकि यसले आफ्नै एप्रोनमा ट्याक्सी गर्न सक्थ्यो। धावनमार्ग १० को अन्त्यमा टर्नअराउन्ड बे भए पनि रनवे २८ को अन्त्यमा कुनै पनि नहुँदा वाइडबडी विमानका लागि विमानस्थल बेकार भएको उड्डयन विज्ञहरू बताउँछन् । कुवेत सिटीबाट जजिरा एयरवेजको विमान आउँदा जेठ १६ गते बुद्ध जयन्तीमा प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले लुम्बिनीमा ७ करोड अमेरिकी डलरको गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको उद्घाटन गर्नेछन् । सोही दिन भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले देउवालाई भेट्न सिधै लुम्बिनी उड्नुअघि ७५ ​​किलोमिटर टाढा रहेको कुशीनगर अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको उद्घाटन गर्दै ध्यान केन्द्र र विहार क्षेत्रको उद्घाटन गर्नेछन् । आधुनिक समयमा लुम्बिनीमा बुद्धको जन्म २,६४५ वर्षअघि नेपालमा भएको थियो र उनले ८० वर्षको उमेरमा भारतको कुशीनगरमा परिनिर्वाण प्राप्त गरेको मानिन्छ। नेपालमा, मोदीले गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थललाई जानाजानी बेवास्ता गरेको चिन्ता छ। भारतीय सिमानाबाट करिब ५.७ किलोमिटर टाढा भए पनि नेपालले भारतीय हवाई क्षेत्रमा अवतरण गर्ने र प्रस्थान प्रक्रियाको विशेषाधिकार पाएको छैन। भारतीय वायुसेनाको गोरखपुरमा एयरबेस छ, जसबाट केवल १०० किलोमिटर टाढा छ, र नयाँ दिल्लीले पश्चिमबाट नेपाल आउने हवाई रुटमा दुईतर्फी यातायातको अनुमति दिन हिचकिचाइरहेको छ, भैरहवामा अवतरण गर्ने अन्तर्राष्ट्रिय उडानहरू अवरुद्ध सिमरा हुँदै महँगो मार्गहरू लिन आवश्यक छ। हवाई कोरिडोर। यी प्रतिबन्धहरू पोखराको नयाँ अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा पनि लागू हुन्छन्, जुन जनवरी 2023 मा खुल्न लागिएको छ, यसले दुई नयाँ विमानस्थलहरू काठमाडौंको पहिल्यै भार परेको एयरपोर्टमा भीड कम गर्ने क्षमतामा सीमित हुनेछन्। भैरवाको नयाँ टर्मिनलले प्रतिवर्ष २० लाख यात्रु मात्रै ओसारपसार गर्न सक्छ, जसले गर्दा काठमाडौंका लागि उपयुक्त अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको विकल्प बन्न यो निकै सानो छ। यसको मतलब यो हो कि सोमबार टर्मिनल 1 औपचारिक रूपमा खोल्नु अघि नै $ 60 मिलियन नयाँ टर्मिनल 2 आवश्यक हुनेछ। नयाँ विमानस्थलले आन्तरिक उडान क्षमतामा सुधार ल्याउनेछ र यसको ३,००० मिटरको रनवेले खराब भिजिबिलिटीका कारण काठमाडौंबाट डाइभर्ट गरिएका उडानहरूको ब्याकअपको रूपमा काम गर्न सक्नेछ। पहिलेको धावनमार्गसँगै समानान्तर ट्याक्सीवे निर्माण गरिएको छ ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here