नगरपालिकाको निर्वाचनअघि नेपाल सरकारले आफ्ना सीमा नाका ७२ घण्टाका लागि बन्द गर्ने भएको छ ।
नेपाल सरकारले वैशाख ३ गते हुने स्थानीय तहको निर्वाचनअघि भारत र चीनसँगको सीमा नाका ७२ घण्टाका लागि बन्द गर्ने योजना बनाएको स्थानीय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् । निर्वाचन आयोगले वैशाख १० गते मध्यरातदेखि जेठ १३ गते मध्यरातसम्म सीमा नाका बन्द गर्न सरकारलाई सिफारिस गरेपछि उक्त निर्णय भएको द काठमाण्डौ पोस्टले जनाएको छ । आयोगको सिफारिसलाई पालना गर्न भारत र चीनसँग सीमा जोडिएका जिल्लाका सम्बन्धित जिल्ला प्रशासन कार्यालयलाई निर्देशन दिइएको गृह मन्त्रालयका प्रवक्ता फणिन्द्रमणि पोखरेलले जानकारी दिनुभयो । पोखरेललाई उद्धृत गर्दै काठमाडौं पोष्टले भनेको छ, ‘मे १३ स्थानीय निर्वाचनअघि ७२ घण्टाअघि छिमेकी मुलुकसँग सीमा जोडिएका जिल्लालाई सीमा नाका बन्द गर्न र आकस्मिक सेवा बाहेक सबै आवतजावतमा रोक लगाउन भनिएको छ । पोखरेलका अनुसार आयोगले निर्वाचन आचारसंहिता अनुसार मौन अवधिलाई कडाइका साथ लागू गर्न मन्त्रालयले स्थानीय सरकार र सुरक्षा निकायलाई निर्देशन दिएको छ । पोखरेलका अनुसार नेपाल प्रहरी र सशस्त्र प्रहरी बललाई पनि स्ट्यान्डर्ड फर भेइक्युलर मुभमेन्ट म्यानेजमेन्ट–२०२२ लागू गर्न निर्देशन दिइएको छ । निर्वाचनको दिन सवारी चलाउनका लागि आयोग वा जिल्ला प्रशासन कार्यालयबाट पास लिनुपर्ने काठमाडौं पोस्टले जनाएको छ । यसैबीच, सरकारको आदेशमा उडान र उद्धार र राहत विमानहरू र उडानहरू बाहेक निर्वाचनको दिन सबै आन्तरिक उडान सेवाहरू निलम्बित हुनेछन्। नेपालको भारतसँग करिब १८८० किलोमिटर र चीनसँग करिब एक हजार ४१४ किलोमिटर सीमाना जोडिएको छ । काठमाडौं पोष्टले मंगलबार मध्यरातदेखि शुक्रबारसम्म सबै सीमा नाका बन्द गरी अत्यावश्यक सेवा र सरकारी स्वीकृति लिएका सवारीसाधन मात्र सञ्चालन गर्न दिने जनाएको छ । (बिजनेस स्ट्यान्डर्डका कर्मचारीहरूले यस रिपोर्टको हेडलाइन र छवि मात्र परिमार्जन गरेको हुन सक्छ; बाँकी सिन्डिकेटेड फिडबाट स्वतः उत्पन्न हुन्छ।)

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here