सन् २०२३ मा पहिलो हिमाल मिडिया मेला बन्द भएपछि थप व्यापक र दूरगामी संवाद हुनेछ ।
एनडीटीभी भारतका समूह सम्पादक रविश कुमारको मुख्य व्याख्यान पछि, हिमाल मिडिया मेला २०२२ शनिबार अघि बढ्यो। नेपाली सञ्चारमाध्यमका प्राध्यापक, अनुसन्धानकर्ता र अन्य सरोकारवालाहरूलाई एकै ठाउँमा ल्याएको एक दिनसम्म चलेको सम्मेलनमा चारवटा प्यानलहरू थिए जसमा प्रेसका प्रतिनिधिहरूलगायत वक्ताहरूले मिडिया क्षेत्र र यसको विकासशील कथाबारे छलफल गरेका थिए। रामकृष्ण रेग्मी, सम थापा र सालोक्यले चुनाव, फेक न्युज र मिडिया साक्षरता सम्बन्धी पहिलो प्यानलमा भाग लिएका थिए, जसले नेपालमा अर्को हप्ता स्थानीय चुनावको तयारी गरिरहेको बेला फेक न्यूज र डिसइन्फर्मेसनले चुनावलाई कसरी असर गर्न सक्छ भनेर छलफल गरेको थियो। ‘प्रशोधन नगरिएको सामग्रीमा काम गर्ने सामाजिक सञ्जालले मूलधारमा ल्याइरहेको छ,’ रामकृष्ण रेग्मीले भने । "परिणामस्वरूप, चुनाव जस्ता घटनाहरू वरपरका महत्त्वपूर्ण चिन्ताहरूलाई बेवास्ता गरिएको छ, नगरपालिकाको चुनावको महत्त्व घट्दै गएको छ।" AP1 का सम थापाले थपे, "गलत सूचना भनेको झूटा समाचार मात्र होइन। "यो जानाजानी अज्ञानता र असमान कभरेज पनि हो, आधा समाचारहरू पनि जुन मुख्य रूपमा विशेष व्यक्ति, समुदाय र राष्ट्रियताहरूमा केन्द्रित हुन्छ।" प्रिन्ट, इन्टरनेट र प्रसारण मिडियाका सम्पादकहरू र रिपोर्टरहरूले नैतिक र जिम्मेवार पत्रकारिताको दोस्रो प्यानलमा अनफिल्टर गरिएको डिजिटल र सोशल मिडियाको युगमा पत्रकारिताको कर्तव्य र भूमिकाहरू अन्वेषण गरे। देश सञ्चारका युवराज घिमिरेले भने, ‘लोकतन्त्र जीवन पद्धति र व्यवहार पनि हो । तर, नेपाली राजनीतिमा जवाफदेहिताको कमी छ, जुन हाम्रो मिडियामा झल्कन्छ । "राजनीतिक दलहरू जिम्मेवार नभएसम्म मिडियाबाट जवाफदेही हुने अपेक्षा कसरी गर्न सकिन्छ?" सेतोपाटीका प्रतीक प्रधानले थपे। "यद्यपि, यो क्षेत्रमा काम गर्नेहरूका लागि यो कुनै बहाना होइन।" "अरूलाई जानकारी गराउने पेशाका रूपमा मिडियाले आफूलाई शिक्षित राख्नुपर्छ।" ‘यसका लागि चरित्र र बहादुरी चाहिन्छ,’ घिमिरेले भने । "जनताले भरपर्दो र वास्तविक जानकारीको प्रशंसा र समर्थन गर्नुपर्छ," प्रधानले भने। प्रतीक प्रधानले राजनीतिक, कूटनीतिक र अन्य उच्च पदहरू प्राप्त गर्न उद्योगमा रहेको दाबी गर्नेहरूलाई गाली गरे। "पत्रकारितामा उत्साह र काम र कथाले हेर्नेलाई प्रभाव पार्छ भन्ने विश्वास आवश्यक हुन्छ," उनले भने। यसैबीच, एक दशकभन्दा बढी समय काम गरिसकेकी रेडियो कपिलवस्तुकी स्टेसन म्यानेजर पत्रकार सोना खाटिकले मिडिया डिजिटलमा सर्दै गएपछि नेपालमा रेडियोको भविष्यबारे चर्चा गरिन् । "रेडियो नेपाली समाजको कुलीन वर्गका लागि होइन, र यो कहिल्यै भएको छैन।" यो कुराकानीको लागि उचित नेटवर्क, मोबाइल इन्टरनेटको लागि डेटा जडान, टेलिभिजन किन्न र हेर्नको लागि पैसा, वा आफ्नो समुदायको प्रतिनिधित्व गर्ने च्यानलहरू पहुँच नगर्नेहरूका लागि हो," उनी भन्छिन्। "यो पढ्न वा बुझ्न नसक्ने मानिसहरूका लागि हो। पत्रपत्रिकाहरू वा समयमै प्राप्त गर्नुहोस्।" रेडियो अवस्थित रहनेछ। दलित, मधेसी र अन्य सीमान्तकृत समूहलाई सञ्चारमाध्यमले स्थान दिएन भने कसरी प्रतिनिधित्व गर्ने ? खाटिकले जिज्ञासा राखे । "अझै पनि, त्यहाँ एक बुझाइ हुनुपर्दछ कि कसैको कथा बुझ्न प्रयास चाहिन्छ, समाचार रिपोर्टको लागि एक घण्टा लामो फोन अन्तर्वार्ता होइन।" भोलिको पत्रकारिताको तेस्रो प्यानलमा मधु आचार्य, अरुण कार्की र सहिना श्रेष्ठले सामाजिक सञ्जालप्रतिको पाठकको विश्वासले आजको पत्रकारितालाई कसरी प्रभाव पारिरहेको छ, तथ्यांकलाई समाचारमा एकीकृत गर्नुपर्ने आवश्यकताबारे छलफल गरेका थिए । सेयरकास्ट इनिसिएटिभका मधु आचार्यले प्रस्तुत गरेको नेपाल मिडिया सर्वेक्षण २०२२ ले नेपालमा डिजिटल प्लेटफर्मको बढ्दो प्रभुत्वलाई चित्रण गर्दछ किनभने देश मोबाइल नेटवर्क र इन्टरनेट डाटा मार्फत थप जोडिएको छ। वास्तवमा, सर्वेक्षणले 5,000 भन्दा बढी व्यक्तिहरू मध्ये 41% ले आफ्नो स्थानीय समाचार फेसबुकबाट पाएको देखाएको छ, जबकि 25%, 4% र 2% मानिसहरूले क्रमशः रेडियो, टेलिभिजन र पत्रपत्रिकाहरूबाट आफ्ना समाचारहरू पाएका छन्। "समाचार र विचार निर्माणमा सामाजिक सञ्जालको प्रभुत्व छ," आचार्यले भने, परम्परागत सञ्चारमाध्यमले पनि ग्रहण गर्नुपर्छ। "फेसबुक प्रयोगकर्ताहरूले हामीलाई विश्वास गर्छन् भनेर दावी गर्दा हामीले के अर्थ राख्छौं?" यसको मतलब तिनीहरू आफ्ना साथीहरू र परिवारहरूमा भरोसा गर्छन्; अर्को शब्दमा भन्नुपर्दा, पाठकहरूले पाठकहरूलाई विश्वास गर्छन्, र हाम्रो न्यूजरूमले यसलाई प्रतिबिम्बित गर्नुपर्दछ," नेपाली टाइम्सका अनलाइन सम्पादक सहिना श्रेष्ठले भनिन्। "यसैले सामग्री क्युरेसनमा दर्शकहरूको सहभागिता महत्त्वपूर्ण छ।" डाटा स्टोरीटेलिङका चुनौतिहरू, गलत सूचना हटाउनमा डाटाको भूमिका, र नेपालमा डाटा साक्षरताको आवश्यकताबारे डाटा पत्रकारिता केन्द्रका अरुण कार्कीले छलफल गरेका थिए, जसले न्यूजरूमहरूमा डाटा साक्षरता आधारभूत शर्त हुनुपर्छ भन्ने कुरामा जोड दिए। "गुणस्तरको पत्रकारिताले समय लिन्छ, र हामी प्रायः ब्रेकिङ न्यूजको पक्षमा यस्ता लामो रिपोर्टहरूलाई बेवास्ता गर्छौं," कार्कीले भने। "नेपालका न्यूजरूमहरू वास्तविक-समय डाटा पत्रकारिता उत्पादन गर्न सुसज्जित हुनुपर्छ।" श्रेष्ठले नेपाली प्रेसले तथ्य जाँच गर्नुपर्ने दायित्वबारे पनि चर्चा गरे । उनले भनिन्, "तथ्य-जाँचलाई तथ्य जाँच गर्ने संस्थाहरूमा पठाउनु हुँदैन, यसलाई न्यूजरूम भित्र ल्याउनुपर्छ।" "हामीले हाम्रो आफ्नै कामलाई डबल-जाँच गर्नुपर्छ।" नेपालका परम्परागत र डिजिटल मिडिया स्पेसका प्रमुख सम्पादक अमित ढकाल, आरती चटौत र सुधीर शर्माले मिडियाको राजनीतिक अर्थशास्त्रको चौथो प्यानलमा नेपालको मिडियाले डिजिटल रूपान्तरणसँग कसरी व्यवहार गर्छ भन्ने विषयमा छलफल गरे। डिजिटल मिडिया जनसमुदायमा पुगे पनि इ–कान्तिपुरका सम्पादक सुधीर शर्माले कर्मचारीतन्त्र र नीति निर्माणमा अझै पनि प्रिन्टले एजेण्डा तय गर्ने विश्वास बताउँछन् । "मिडियाको परिर्वतनको परिदृश्यको बीचमा, नेपाल एक एकीकृत मिडियातर्फ अघि बढिरहेको छ," शर्माले थपे। "मिडियामा, त्यहाँ निरन्तर प्रतिमान परिवर्तन हुन्छ; माध्यमहरू परिवर्तन हुन्छन्, सामग्री वा ढाँचा होइन," आरती चटौतले जारी राखे। "सन्देश माध्यम हो।" "डिजिटल मिडिया सामग्री लेखक र पाठकहरू बीचको दुईतर्फी प्रवाह हो," सेतोपाटीका अमित ढकालले भने, जसले सामग्री निर्माण प्रक्रियालाई प्रजातान्त्रिक बनाएको छ। ढकालले भने, "अब एउटा मिडिया संस्थाले कथालाई नियन्त्रण गर्दैन, जसले प्रेसलाई पनि नियन्त्रणमा राखेको छ।" "हाम्रा त्रुटिहरू बढाइएका छन्, तर यसको मतलब यो पनि छ कि हामी तिनीहरूलाई छिट्टै समाधान गर्न सक्छौं।"

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here