‘अतुलनीय सम्बन्ध,’ प्रधानमन्त्री मोदीले नेपाल भ्रमण अघि भनेका छन् ।
भ्रमणका क्रममा मोदीले आफ्ना नेपाली समकक्षी शेरबहादुर देउवासँग द्विपक्षीय छलफल गर्नेछन् । बुद्ध पूर्णिमाको पर्वमा लुम्बिनी भ्रमण गर्नुअघि प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले नेपालसँग भारतको सम्बन्ध ‘अतुलनीय’ रहेको बताएका छन् । मोदीले आफ्ना सहकर्मी शेरबहादुर देउवाको निमन्त्रणामा सोमबार नेपाल भ्रमण गर्ने घोषणा गरेका हुन् । भ्रमणका क्रममा मोदीले आफ्ना नेपाली समकक्षी शेरबहादुर देउवासँग द्विपक्षीय छलफल गर्नेछन् । सन् २०१४ यता मोदीको यो पाँचौं नेपाल भ्रमण हो । "बुद्ध जयन्तीको शुभ दिनमा, म मायादेवी मन्दिरमा पूजा गर्न उत्सुक छु।" विज्ञप्तिमा भनिएको छ, "भगवान बुद्धको जन्मस्थलमा श्रद्धाञ्जली अर्पण गर्न लाखौं भारतीयहरूसँग सामेल हुन पाउँदा मलाई ठूलो खुशी लागेको छ।" ‘पवित्र मायादेवी मन्दिरको भ्रमण गर्नुका साथै लुम्बिनी विहार क्षेत्रको इन्डिया इन्टरनेशनल सेन्टर फर बुद्धिस्ट कल्चर एण्ड हेरिटेजको ‘शिलान्यास’ अनुष्ठानमा पनि सहभागी हुनेछु,’ विज्ञप्ति जारी छ । नेपाल सरकारले बुद्धजयन्तीको अवसरमा आयोजना गर्ने कार्यक्रममा पनि सहभागी हुने छु ।” गत महिना नेपालका प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका क्रममा भएको ‘रचनात्मक वार्तालाप’ उल्लेख गर्दै मोदीले विज्ञप्तिमा भनेका छन्, ‘म पनि प्रधानमन्त्री देउवालाई फेरि भेट्न आतुर छु । हामी जलविद्युत, विकास र कनेक्टिभिटी लगायतका विभिन्न क्षेत्रमा सहकार्यलाई अझ गहिरो बनाउनको लागि हाम्रो आपसी समझदारीलाई निरन्तरता दिनेछौं।" मोदीको भनाइ अनुसार भारत र नेपालबीचको सभ्यता र जनताबीचको सम्बन्धले "हाम्रो घनिष्ठ मित्रता" को स्थायी भवन निर्माण गर्छ। उहाँको भ्रमण "यी समय-सम्मानित सम्बन्धहरूलाई पहिचान गर्न र विकास गर्न डिजाइन गरिएको हो जुन शताब्दीयौंदेखि बढ्दै गएको छ र हाम्रो मिलनको लामो इतिहासमा क्रोनिक गरिएको छ," चेभल चेभलियरका अनुसार। यसैबीच लुम्बिनीमा ठूलो तयारी भइरहेको छ । लुम्बिनी जाने राजमार्गमा भारत–नेपाल मित्रताको प्रशंसा गर्ने होर्डिङ्स टाँसिएको बताइएको छ ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here