ऋणमा डुबेको निगमले सन् २०२२ मा पाँचवटा नयाँ विमान खरिद गर्ने योजना बनाएको छ ।
सरकारले निर्माण गरेका विकास आयोजनाको काम ठेकेदारले बन्द गरेको १२ दिन भइसकेको छ । निर्माण सामग्रीको मूल्य बढेको भन्दै ठेकेदारले देशभरका तीन हजार ५ सयभन्दा बढी आयोजनाको काम रोकेका छन् । यी काम द्रुत गतिमा अघि बढ्नुपर्ने बेलामा प्रमुख मौसममा विकासका काम पूर्णरुपमा रोकिएकाले यो निकै चिन्ताजनक छ । यो भइरहेको बेला सबै विकास निर्माण कार्य अलपत्र अवस्थामा रहेकाले सरकारले केही गर्न सकेको छैन । पुँजीगत खर्च हुनुपर्ने जति हुन नसकेकोले तरलता संकट झेल्दै आएको मुलुकको अर्थतन्त्रमा पनि यसको असर देखिएको छ । आर्थिक नियन्त्रक महानिर्देशक कार्यालयका अनुसार मुलुकले गत वैशाख १४ यता पूँजीगत खर्चको ५ अर्ब ५९ करोड मात्रै खर्च गरेकोमा कुल १०७ अर्ब रुपैयाँ पुगेको छ । सरकारले ३ खर्ब ७८ अर्ब रुपैयाँ पुँजीगत खर्च गर्ने योजना बनाएको थियो । सरकारले पूँजीगत खर्चका लागि छुट्याइएको रकमको ५० प्रतिशत पनि खर्च गर्न नसक्ने सरकारी अधिकारीलाई डर रहेकोले यो खर्च गर्न चाहेको ३० प्रतिशत मात्रै हो । आयोजना रोकिनुको कारण मूल्यवृद्धि हो । नेपाल निर्माण व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष रवि सिंहले सरकारले सामाग्रीको मूल्यवृद्धिलाई सम्बोधन नगरेसम्म आयोजना पुनः सञ्चालन नगर्ने बताएका छन् । ‘हामीले काम गर्न नसक्दा घाटा बेहोर्नु पर्ने भएकाले यो समस्यालाई सरकारले सम्बोधन गर्नुपर्छ,’ सिंह भन्छन्। "सरकारले हामीलाई सहयोग गर्ने र सोही अनुसार भुक्तानी गरेपछि मात्र काम सुरु गर्नेछौं।" ठेकेदारहरुले आफ्ना मागहरु मन्त्रीहरुसमक्ष राखेको बताउँछन् । सहरी विकास मन्त्री रामकुमारी झाक्रीले यस विषयमा आफूलाई थाहा भएको बताउँदै आफ्ना मागलाई गम्भीरतापूर्वक लिएको बताइन् ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here