काठमाण्डौमा सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक पसलहरू बिब्लियोफाइलको सपना हो। यद्यपि, व्यापारीहरू आसन्न खतराको बारेमा चिन्तित छन्।
काठमाण्डौका २५ वर्षीय प्रसन्ना एक पाठक हुन्। यो कुनै आश्चर्यको कुरा होइन कि उसले साप्ताहिक आधारमा पुस्तक पसलहरूमा जान्छ। तर, प्रसन्नजस्ता विद्यार्थीका लागि नियमित रूपमा किताबहरू खरिद गर्नु सधैं सम्भव हुँदैन। आफूसँग पर्याप्त पैसा नभएकाले केही वर्षअघि उनलाई बारम्बार नयाँ किताबहरू किन्न समस्या हुन थाल्यो । उनले आफ्नो पढ्ने बानी छोड्ने विचार गरे। तर उनले उचित मूल्यमा नयाँ पुस्तकहरूको आवश्यकता पूरा गर्न सक्ने ठाउँहरू फेला पार्न धेरै समय लागेन। काठमाडौंको वरिपरि घुम्दै गर्दा, उनले केही सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक पसलहरू भेटे - प्रयोग गरिएका पुस्तकहरू उचित मूल्यमा बेच्ने पसलहरू। भृकुटीमण्डप सडकमा वा काठमाडौंका ठूला कलेजहरूमा उहाँजस्ता अरू धेरै भेटिन्छन्। प्रयोग गरिएका पुस्तकहरू किन्ने र बेच्ने सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक पसलहरूले उनीहरूको जीवनमा आशिष्‌ बनेको उनीहरूको दाबी छ। यद्यपि, उद्योगका डिलरहरू भन्छन् कि उनीहरूले भर्खरै विभिन्न कारणहरूले गर्दा आफ्नो फर्मको भविष्यको बारेमा चिन्ता गर्न थालेका छन्।

दोब्बर नाफा

प्रसन्नाले अब प्रयोग गरिएका किताबहरू मात्र किन्दैनन्। पढिसकेपछि उसले सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक पसलमा बेच्छ। प्रसन्न भन्छन्, "यी पुस्तक पसलहरूले मेरो सिकाइ जीवनलाई अझ सहज बनाएको छ।" "पहिलेको जस्तो नभई, मलाई अब किताबको मूल्यको बारेमा चिन्ता लिनु पर्दैन।" प्रयोग गरिएको पुस्तक पसलहरूमा प्रसन्नको अनुभव सकारात्मक छ। धेरै मानिसहरू पुस्तकको भौतिक गुणस्तर र उपस्थितिको बारेमा चिन्तित छन्, उनले दावी गरे कि आफूले पढ्न योग्य कुनै पनि पुस्तकलाई स्वागत गर्दछ। विगत १५ वर्षदेखि काठमाडौंको सुन्धारामा रहेका यी सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक बिक्रेतामध्ये एकका मालिक आशिष खत्रीका सबै तहका ग्राहक छन्। "१५ वर्ष भइसक्यो, र म मेरो व्यवसायबाट हर्षित छु," खान्डादेवी बुक्स एण्ड स्टेशनरीका मालिकले भने। केहीलाई सुरुमा सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक पसलबाट किन्न अप्ठ्यारो लाग्ने भए पनि सुरु गरेपछि बानी परिसकेको खत्री बताउँछन् । उनका अनुसार सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक बिक्रेताले मौलिक मूल्यको ३० देखि ५० प्रतिशतसम्म किताब उपलब्ध गराउने गरेका छन् । खत्रीको सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक पसलले उनलाई प्रतिदिन ५ हजारदेखि ६ हजार रुपैयाँसम्म आम्दानी गर्छ ।

पठन संस्कृति प्रवर्द्धन गर्दै

खत्रीले पुस्तकालय स्थापना गर्ने उद्देश्यले प्रयोग गरिएका पुस्तकहरू थोकमा खरिद गर्ने व्यक्तिलाई ६५ प्रतिशतसम्म छुट दिन्छन्, जसले गर्दा उनले युवाहरूमा पढ्ने संस्कृतिको विकास गर्न मद्दत गर्न सक्छन्। पढ्ने बानी बसाल्न खोजेका पाठकहरू किताबमा ठूलो रकम खर्च गर्न हिचकिचाउने भएकाले पसलमा बारम्बार आउने खत्रीले बताए । यसले उहाँलाई खुसी बनाउँछ, उहाँ भन्नुहुन्छ, किनभने उहाँ जस्ता सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक पसलहरूले तिनीहरूलाई पढ्नको आनन्द पत्ता लगाउन मद्दत गरेको छ। अर्को प्रयोग गरिएको पुस्तक पसलका मालिक हरिकृष्ण खड्का सेकेन्डह्यान्ड पुस्तक व्यवसायका धेरै तत्वहरूमा खत्रीसँग सहमत छन्। "धेरैजसो विद्यार्थीहरूले किन्न रोज्छन्," खड्का भन्छन्। म खुसी छु कि मैले मेरो व्यवसाय चलाउँदा विद्यार्थीहरूलाई सहयोग गर्न पाएको छु।" खड्काका अनुसार सेकेन्ड-ह्यान्ड पुस्तकहरू सार्थक खरिदहरू हुन् जसले पढ्नमा बाधा पुर्‍याउँदैन। उनले यो पनि दावी गर्छन् कि तिनीहरू सावधान पाठकहरूका लागि राम्रो विकल्प हुन् किनभने उनीहरूले सेकेन्डह्यान्ड खुद्रा विक्रेताहरूबाट कम पैसामा धेरै पुस्तकहरू संकलन गर्न सक्छन्।

भविष्यका आशंकाहरू

तर, आफ्ना धेरै ग्राहकलाई यो वास्तविकता थाहा नभएको खड्काको दाबी छ । उनका अनुसार काठमाडौंमा प्रयोग हुने पुस्तक बिक्रेताको बजार दिनप्रतिदिन संकुचित हुँदै गएको छ । विश्वविद्यालयहरूले पहिलेभन्दा धेरै पटक पाठ्यक्रम परिवर्तन गर्ने गरेकाले प्रयोगमा आएका पुस्तकको बजार घट्दै गएको खत्री पनि बताउँछन् । "त्यो परिस्थितिमा, तिनीहरू नयाँ पुस्तकहरू किन्न असमर्थ छन्।" अर्कोतर्फ, विद्यार्थीहरूले अहिले पुस्तकहरूको pdf फाइलहरू आफ्नो फोनमा बचत गर्न थालेका छन्। तथापि, प्रिन्टहरू पढ्नका आफ्नै फाइदाहरू भएकाले यो समस्या नहोस् भन्ने उहाँको अपेक्षा छ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here