नेपालको पुस्तक उद्योगमा इतिहासदेखि वर्तमानसम्म
पुस्तकलाई ज्ञानको विशाल सागर मानिन्छ, तर यो साक्षर व्यक्ति वा विद्वानहरूको गतिविधि हो भन्ने धारणा राखेर पुस्तक व्यवसाय वा पुस्तकको छपाई र बजारीकरणलाई नेपालमा कम ध्यान दिइएको छ। लेखकको कल्पनामा पुस्तकको परिकल्पना हुन्छ, तर प्रकाशकको ​​सहयोग बिना यसले आकार लिँदैन। फलस्वरूप, पुस्तक व्यवसाय, वा सामान्यतया प्रकाशन क्षेत्र, थप ध्यान आवश्यक छ। कागज र छापाखानाको सृष्टि हुनुअघि प्रकाशनको अस्तित्व थिएन। हस्तलिखित पुस्तकहरू वा जर्नलहरू एकल वा थोरै मात्रामा बनाइन्थ्यो। कागजको विकास (105 ईस्वी, चीन) पछि यसलाई ह्यान्डल गर्न सजिलो भयो र प्रतिलिपिहरूको मात्रा विस्तार भयो। छापाखाना (लगभग 1440, जर्मनी) को खोज पछि पुस्तक व्यापार एक नयाँ उद्योग को रूप मा फैलियो। जसरी नेपालमा पत्रपत्रिका उद्योग बिस्तारै बिस्तारै बढेको थियो, त्यसरी नै नेपालमा पुस्तक उद्योगको बिस्तारै विकास भयो। विश्व पुस्तक दिवसको उपलक्ष्यमा, हामी केही जानकारी प्रदान गर्दैछौं।

पक्की ढुङ्गाहरू

‘विद्या हराए काशी जानू, न्याय नपाई गोरखा जानू’ (बुद्धि हराए काशी जाउ, न्याय नपाए गोरखा जाउ) भन्ने भनाइ नेपालमा प्रचलित छ । नेपालमा पुस्तक व्यवसायको इतिहास भारतको बनारस शहरसँग जोडिएको छ, भनाइ (काशी)। राणाकालमा केही शैक्षिक अधिकार र नियम थिए । बनारस नेपालीहरूको लागि सबैभन्दा पहुँचयोग्य र आकर्षक शैक्षिक स्थानहरू मध्ये एक रह्यो। उनीहरूमध्ये केही विद्यार्थी र बुद्धिजीवीहरूले त्यहाँ पुस्तक व्यवसायमा काम गर्न थाले। लेखक ए.ए. चुडालका अनुसार विश्वराज शर्मा (लामिछाने) र हरिहर शर्मा (लामिछाने)ले सन् १८८१ मा गोरखा पुस्तकालयको स्थापना गरेका थिए, जसमा देवराज पछि सामेल भए। होमनाथ उपाध्याय खतिवडा र उनका छोरा केदारनाथले होमनाथ केदारनाथ पब्लिशिङ हाउस (सुब्बा होमनाथ केदारनाथ) स्थापना गरे। प्रभाकारी कम्पनीको स्थापना १८९० को दशकको अन्त्यतिर शिरोमणि आचार्य दीक्षितका पाँच छोराहरूले संस्कृत प्रकाशनहरू छाप्ने लक्ष्यका साथ गरेका थिए। धुन्धिराज ऋषिकेश कम्पनीको स्वामित्व धुन्धिराज र ऋषिकेश उपाध्यायको थियो भने नेपाली पुस्तकालयको स्वामित्व शिखरनाथ शर्माको थियो । सुवेदी कृष्ण माधव एण्ड कम्पनीको स्थापना सन् १९२० मा माधवप्रसाद शर्मा (रेग्मी) र कृष्णप्रसाद कोइराला (बीपी कोइरालाका बुबा)ले गरेका थिए। पछि यसलाई बाबु माधवप्रसाद शर्मामा परिणत गरियो। बनारसमा पद्मप्रसाद उपाध्याय र उनका छोरा पुण्यप्रसाद उपाध्याय पुस्तक उद्योगमा काम गर्थे।

नेपालको पुस्तक व्यापार

नेपालमा, शारदा प्रकाशन पुस्तकालय इन्द्रचोक, काठमाडौं, लगभग 1885 मा स्थापित भएको थियो, र यो बनारसको देवराज हरिहर प्रकाशन (गोरखा पुस्तकालय) सँग मिलाइयो। सन् १८९० तिर मोतीराम भट्ट र धीरेन्द्र केसरीले मोतीकृष्ण धीरेन्द्र कम्पनी नामक पुस्तक पसलको स्थापना गरे। सन् १८९८ मा प्रकाशित हुने नेपालको पहिलो मासिक पत्रिका सुधा सागर थियो, जबकि अक्षरांक शिक्षा सन् १९०१ मा प्रकाशित नेपालको पहिलो पाठ्यपुस्तकहरूमध्ये एक थियो। प्रा केपी मल्ल भन्छन्, "नेपालमा छापाखानाबाट निस्केको पहिलो पुस्तक सम्भवतः पण्डित नरदेव र मोतीकृष्ण शर्माको संस्कृत प्रवेशिनी हो, जो सन् १९०२ मा प्रकाशित भयो।" गोरखा भाषा प्रकाशन समितिको स्थापना सन् १९१४ मा भएको थियो र त्यतिबेला यसले करिब ३० वटा प्रकाशनहरू प्रकाशित गरेको थियो। 1932 मा, यसलाई नेपाल भाषा प्रकाशन समितिको नामकरण गरियो, र त्यसपछि मुकुन्द इन्दिरा, अन्धाबेग, मुनमण्डन, र लक्ष्मी निबंध सङ्ग्रह सहित लगभग 10-15 कृतिहरू जारी गरियो। जगन्नाथ बैज्यनाथले सन् १९१४ मा आफ्नो गोर्खा एजेन्सीमार्फत २५ भन्दा बढी उपन्यास प्रकाशित गर्ने योजना बनाएका थिए। प्रेमप्रसाद भट्टराई, पूर्णप्रसाद शर्मा र जीवननाथ नेपालले सन् १९२० मा काठमाडौंमा एउटा पुस्तक पसल स्थापना गरेका थिए। तिनीहरूले बनारस-आयातित संस्कृत पाठहरू बेचे। महावीर सिंह चिनियामानले त्यही अवधिमा आफ्नो कपडा पसलमा अंग्रेजी पुस्तकहरू बेच्न थाले। एसोन र कमलाछी बीचमा मानदास चित्रधरले मण्डस-सुगतदास पुस्तक पासल नामक पुस्तक पसल स्थापना गरे। सन् १९३७ मा सूर्यबहादुर बस्नेतले लेखनाथ पौड्यालको बुद्धिविनोद प्रकाशित गर्ने साहित्यमाला प्रकाशनको स्थापना गर्नुभयो। नयाँ नेपाल प्रकाशनले सन् १९५१ मा पुस्तकहरू प्रकाशन गर्न थालेको थियो। आजका नेपालका प्रसिद्ध प्रकाशन उद्योगी अजित बरालका अनुसार मदन पुरस्कार गुठीले १३० वर्ष (१८२०-१९५०) मा उत्पादन गरेका पुस्तकहरूको सूचीले नेपाली भाषामा करिब १५०० पुस्तक प्रकाशित भएको देखाउँछ। नेपाल बाहिर एक हजार पुस्तक छापिएका छन् ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here