नेपालमा बौद्धिक सम्पदा अधिकारको हनन भैरहेको छ । तर, यसबारे थोरैलाई मात्र जानकारी छ ।
के तपाईंले नेपालको "स्थानीय ब्रान्ड" कोल्ड कोलाको बोतल देख्नुभएको छ? यदि तपाईंले अहिलेसम्म प्रयास गर्नुभएको छैन भने, त्यहाँ कुनै कारण छैन किनभने बोतल विश्व प्रसिद्ध कोका-कोलासँग मिल्दोजुल्दो छ, जसको ब्रान्ड नाम नेपालमा बौद्धिक सम्पत्ति अधिकारहरू अवस्थित छैन जस्तो गरी डिजाइन गरिएको छ। आजका दिनहरूमा, तपाईं लोगो र नामहरू भएका विभिन्न उत्पादनहरू देख्न सक्नुहुन्छ जुन प्रसिद्ध उत्पादनहरू जस्तै देखिन्छ। एउटा उदाहरण चिसो कोका-कोला हो। नेपाली बजारमा उस्तै समान नामका अन्य पेय पदार्थ पनि सस्तोमा पाइन्छन् । फ्यान्टालाई फन्टु र फनी, स्प्राइटलाई स्पोर्ट एण्ड स्ट्राइक र माउन्टेन ड्यु टु मेन्टेन ड्यु राखिएको छ। नेपाल ललितकला प्रज्ञा प्रतिष्ठानले हालै राष्ट्रिय ललितकला प्रदर्शनी आयोजना गरेको छ । कार्यक्रममा सात प्रदेशका उत्कृष्ट कलाकृतिलाई सम्मान गरिएको थियो । तथ्य-जाँचकर्ता, उमेश श्रेष्ठले आफ्नो ब्लगमा केही घण्टा पछि खुलासा गरे कि प्राप्तकर्ताहरू मध्ये एकले नौ वर्ष अघिको एक थाई चित्र चोरी गरेको थियो। त्रिभुवन विश्वविद्यालयले २०२१ मा साहित्यिक चोरी मुद्दामा एक प्राध्यापक सहित सात संकाय सदस्यहरूलाई कारबाही गर्‍यो। उनीहरूको जर्नल प्रकाशनमा उनीहरूले फ्रान्सेली शिक्षाविद् आर्मेल ले बेलको अध्ययन कार्यमा चोरी गरेको आरोप लगाइएको थियो। यी सबै घटनाहरूले नेपालको बौद्धिक सम्पत्ति अधिकारको अवस्थालाई देखाउँछ। जब बौद्धिक सम्पत्ति अधिकारको उल्लङ्घनको कुरा आउँछ, सबैजना एउटै डुङ्गामा छन्, सर्वसाधारणदेखि विश्वविद्यालयका प्राध्यापकहरू, गृहकर्मीदेखि कर्पोरेट मुगुलसम्म। सरोकारवालाहरूलाई सबैभन्दा चिन्तित पार्ने कुरा के हो भने देशमा समस्याबारे चेतना नहुनु हो।

यो सबैले गर्ने कुरा हो।

उद्योग विभागले अघिल्लो आर्थिक वर्ष (२०२० जुलाईको मध्य) देखि करिब ९०० ट्रेडमार्क उल्लङ्घन कसुरहरू अभिलेखीकरण गरेको छ। ट्रेडमार्क उल्लङ्घन नेपालमा बौद्धिक सम्पत्ति अधिकार उल्लङ्घनको एक सामान्य रूप हो। विभागका कानून शाखाका उपसचिव दीपक घिमिरेका अनुसार पछिल्लो समय ट्रेडमार्क उल्लङ्घनका घटना बढ्दै गएका छन् । यसको विपरित, प्रतिलिपि अधिकारको सुरक्षाका लागि काम गर्ने सरकारी निकाय नेपाल प्रतिलिपि अधिकार रजिष्ट्रारको कार्यालयले प्रतिलिपि अधिकार उल्लङ्घनसम्बन्धी २,०२९ अपराधहरू अभिलेखीकरण गरेको छ, जुन बौद्धिक सम्पत्ति अधिकारको सबैभन्दा गम्भीर उल्लङ्घनमध्ये एक हो। चालु आर्थिक वर्षको नौ महिनामा १ सय २७ मुद्दा दर्ता भइसकेको छ । कार्यालयका सूचना अधिकारी लालबहादुर बस्नेत भन्छन्, “कार्यालयले प्रत्येक वर्ष करिब १०० वटा प्रतिलिपि अधिकार उल्लङ्घनका कसुरहरू रेकर्ड गर्छ । दुवै प्रकारका बौद्धिक सम्पत्ति उल्लङ्घन अवैध छन्। सन् १९६५ को प्याटेन्ट, डिजाइन र ट्रेडमार्क ऐन अनुसार कानून उल्लंघन गर्नेलाई एक लाख रुपैयाँसम्म जरिवाना गर्न सकिने छ भने कसुरसँग सम्बन्धित कुनै पनि उत्पादन वा वस्तु विभागको निर्देशनमा अपराधको गम्भीरताका आधारमा जफत गर्न सकिनेछ । त्यसैगरी, २००२ को प्रतिलिपि अधिकार ऐनले संरक्षित अधिकार उल्लङ्घन गर्ने व्यक्तिलाई दश हजार रुपैयाँदेखि एक लाख रुपैयाँसम्म जरिवाना वा छ महिनाको जेल सजाय वा दुवै सजाय हुने व्यवस्था गरेको छ। बारम्बार उल्लङ्घन गर्दा दोहोरो सजाय हुनेछ, साथै बिना इजाजतपत्र सामग्रीहरू जफत गरिनेछ।

नाममात्रको बुझाइ

अधिकारीहरुका अनुसार बौद्धिक सम्पदा अधिकार उल्लङ्घनमा वृद्धि हुनुको मुख्य कारणमा यस मुद्दाको बारेमा चेतनाको कमी र मौलिक वस्तुहरूका बारेमा ग्राहकको अशिक्षा समावेश छ। मानिसहरू पनि छिट्टै पैसा कमाउन चाहन्छन्, त्यसैले घिमिरेका अनुसार तिनीहरू सुन्ने र हेर्दा चिनिएको उत्पादनजस्तै केही बेच्ने र सिर्जना गर्न चाहन्छन्। घिमिरेले एक लाख रुपैयाँसम्म जरिवाना अहिलेको ठूलो रकम नभएको भन्दै कानुनी बन्देजमा ढिलाइ भएको पनि औंल्याए । "परिणामको रूपमा, बौद्धिक सम्पत्ति अधिकार उल्लङ्घनको लागि मानिसहरू जवाफदेही हुन्छन्," उनी दाबी गर्छन्।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here