नेपाली शेर्पाले २६ औं पटक सगरमाथा आरोहण गरेर आफ्नै कीर्तिमान तोडेका छन् ।
एक नेपाली शेर्पाले सगरमाथा आरोहणको आफ्नै कीर्तिमान तोडेर २६ औं पटक अभूतपूर्व शिखरमा पुगेका अधिकारीहरुले शनिबार दावी गरेका छन् । कामीरिता र अन्य दस शेर्पाको समूहले शनिबार २९,०३२ फिट अग्लो हिमालको आरोहण गरेको नेपालको राजधानी काठमाडौंस्थित अभियान संगठन सेभेन समिट ट्रेक्सले जनाएको छ । यस महिनाको अन्तमा आरोहीहरूको अपेक्षित आगमनको तयारीमा, क्लबले शिखर मार्गमा डोरीहरू जडान गर्यो। रीता र उनका साथीहरू बेलुका ७ बजेभन्दा केही समय अगाडि नै माथि पुगेका थिए । शनिबारको स्थानीय समय, आइपुग्नको लागि उपयुक्त समय किनभने रातले खराब मौसम र दृश्यता घटाउन सक्छ। सेभेन समिट ट्रेक्सका प्रमुख मिङ्मा शेर्पाका अनुसार समूह बिना कुनै घटना नै शिखरमा पुग्यो र सुरक्षित रूपमा तल्लो शिविरमा फर्कियो किनभने तिनीहरू सबै "धेरै अनुभवी आरोहीहरू" थिए। सगरमाथाको इतिहासको पूर्ण चक्र: सोफिया डेनेनबर्ग सगरमाथाले अश्वेत आरोहीहरूका लागि महत्त्वपूर्ण कदम अगाडि बढाएको छ। 'हामी सबैका लागि अत्यावश्यक छ,' सगरमाथा आरोहण गर्ने पहिलो कालो दलका नेता भन्छन्। ‘आरोहणमा कामीरिताले आफ्नै कीर्तिमान तोडेर नयाँ विश्व कीर्तिमान बनाएकी छन्,’ काठमाडौंको पर्यटन विभागका महानिर्देशक तारानाथ अधिकारीले भने । ५२ वर्षीया रीता सन् १९९४ मा पहिलो पटक सगरमाथाको चुचुरोमा पुगेकी थिइन् र त्यसपछि हरेक वर्ष फर्किइन् । 2018 मा 22 पटक शिखरमा पुग्ने उनी पहिलो व्यक्ति बने, र उनको 25 औं यात्रा उनको 26 औं भन्दा ठीक एक वर्ष अघि गरिएको थियो। रीताले आफ्नो बुबाको पाइला पछ्याउँदै सबैभन्दा प्रारम्भिक शेर्पा गाइडको रूपमा। रीताले सगरमाथाको शिखरमा आफ्नो २६ आरोहणका अतिरिक्त K-2, चो-ओयु, मनास्लु र ल्होत्से लगायत अन्य धेरै विश्व-स्तरीय शिखरहरू आरोहण गरिसकेका छन्। रीता सगरमाथा आरोहण गर्ने धेरै शेर्पा गाइड मध्ये एक हुन् र विज्ञ मानिन्छन्। तिनीहरू मुख्यतया नेपाली हुन् र विश्वभरका पर्वतारोहीहरूलाई शिखरमा पुग्न मद्दत गर्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छन्। यो कोसेढुङ्गा मे मा पुगेको थियो, जुन हिमाल आरोहण गर्न चाहनेहरूका लागि सामान्यतया सबैभन्दा व्यस्त महिना हो किनभने मौसम सामान्यतया सबैभन्दा रमाइलो हुन्छ। रोयटर्सका अनुसार नेपालले चुचुरो मौसममा हिमाल आरोहणका लागि ३१६ जनालाई अनुमति दिएको छ, जुन अघिल्लो वर्ष ४०८ बाट घटेको थियो। सगरमाथाको सफल आरोहण 10,000 पटक भइसकेको भएता पनि, यो विश्वको सबैभन्दा खतरनाक आरोहण मध्ये एक हो, जसमा 300 भन्दा बढी मानिसले यसको प्रयासमा ज्यान गुमाएका छन्। हिमालयन टाइम्सका अनुसार उचाइ सम्बन्धी रोगका कारण शनिबार बेस १ मा एक रुसी पर्वतारोहीको मृत्यु भएको हो ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here