एमालेले सदनमा आठ महिनादेखिको गतिरोध अन्त्य गरेको छ ।
सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाले माधवकुमार नेपालसहित १४ जना एमाले सांसदको निष्कासनको प्रस्ताव अनुमोदन गर्न नचाहेको भन्दै प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा एमालेले असोज २५ गतेदेखि संसद अवरुद्ध गर्दै आएको थियो । एमालेको विरोधका कारण प्रशासनले कुनै पनि विधेयक पारित गर्न नसकेपछि एमालेको अवरोधका बाबजुद पनि आर्थिक बजेट पारित गर्न र मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशनको नेपाल कम्प्याक्टलाई तल्लो सदनबाट अनुमोदन गराउन बाध्य भयो । राष्ट्रियसभामा आज एमालेका सांसदहरुले सदनको कार्यवाही अवरुद्ध गरेपनि पछि एमालेका प्रमुख सचेतक दीपेन्द्र दाहालले सदनलाई सम्बोधन गर्दै यसो गरिरहँदा जनप्रतिनिधिलाई सार्वजनिक सरोकार राख्ने अधिकारबाट वञ्चित भएकाले आफ्नो पार्टीले सदन अवरुद्ध गर्ने निर्णय गरेको बताए । बजेट अधिवेशनको आजको पहिलो दिन संसदको बैठक सुरु हुनेबित्तिकै सभामुख सापकोटाले एमालेका प्रदीपकुमार ज्ञवालीलाई रोस्ट्रमबाट बोल्न दिएका थिए । ज्ञवालीले आफ्नो अवरोध लोकतान्त्रिक मूल्यमान्यता जोगाउने उद्देश्यले गरिएको तर स्थानीय निर्वाचनपछि परिस्थिति परिवर्तन भएकाले आफ्नो पार्टीले अवरोध रोक्ने निर्णय गरेको बताए । १४ सांसदको निष्कासन, एमालेलाई फुटाउने सरकारको प्रयास, आफ्नो पार्टीप्रति सभामुखको पक्षपातपूर्ण दृष्टिकोण र सभामुखले पुष्टि गर्न अस्वीकार गरेको भन्दै आफ्नो पार्टीको मुद्दामा अदालतले फैसला गर्न नचाहेको लगायतका मुद्दामा आफूहरु विश्वास गरेको उनले बताए । १४ सांसद निष्कासन उनले मुलुक गम्भीर आर्थिक संकटको सामना गर्नुपर्ने भएकाले आफ्नो पार्टीले सदन नाकाबन्दी गर्ने निर्णय गरेको दाबी गरे । ‘सबै आर्थिक परिसूचक रेड जोनमा छन्, विदेशी मुद्रा सञ्चिति घट्दै गएको छ,’ ज्ञवालीले मूल्यवृद्धिको मार जनताले बेहोरेको बताए । प्रतिनिधिसभामा नेकपा माओवादी केन्द्रका प्रमुख सचेतक देवप्रसाद गुरुङले एमालेको सदन अवरोध रोक्ने निर्णयलाई आफ्नो पार्टीले स्वागत गरेको बताए । उनले बजेट पारित भएपछि अत्यावश्यक विधेयकमाथि सदनमा छलफल हुने बताए । ‘हामीले १४ जना सांसदको मुद्दा विचाराधीन रहेको भन्दै सदनमा बहस गर्न नहुने बताए पनि एमालेले नाकाबन्दी रोक्न अस्वीकार गरेको छ ।

गुरुङले स्पष्ट पारे ।

"राज्यको आधारभूत अंग - व्यवस्थापिका - को काममा अवरोध गर्नु निरंकुश सोच हो," गुरुङले जारी राखे। गुरुङले एमालेले फेरि सदन अवरोधको प्रयोग नगर्ने विश्वास व्यक्त गरे । उनले लोकतन्त्रमा विरोध व्यक्त गर्न कानुन र मान्यताको पालना गर्नुपर्ने बताए । अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले सरकारको बजेटको सिद्धान्त र प्राथमिकता प्रस्तुत गरे पनि राजस्व प्रस्ताव भने पेश गरेनन् । शर्माले कोभिड प्रकोपका कारण नराम्ररी प्रभावित भएको मुलुकको अर्थतन्त्र क्रमशः सुधार हुँदै गएको र यो वर्ष ५ प्रतिशतभन्दा बढीले वृद्धि हुने अपेक्षा गरेको बताए । उहाँले आगामी आर्थिक वर्षको बजेट सङ्घीयता सुदृढीकरण, समाजवादी अर्थतन्त्रको आधारशिला र सामाजिक न्याय सुनिश्चित गर्न केन्द्रित हुने बताउनुभयो । उनले अर्थतन्त्रलाई आत्मनिर्भर बनाउन सरकारले सामाजिक क्षेत्रमा लगानी गर्ने बताए । शर्माका अनुसार पछिल्लो समय नेपालको उत्पादनमूलक आधार घटेकाले आयात बढेको छ । सरकारले वैशाख २९ गते राष्ट्रिय बजेट पेश गर्नुपर्ने संवैधानिक व्यवस्था छ ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here