जलवायु प्रतिवेदनले महासागरहरू तातो, उच्च र अधिक अम्लीय हुँदै गइरहेको चेतावनी दिन्छ।
विश्व मौसम विज्ञान संगठन (WMO) को अनुसार, 2021 मा विश्वका महासागरहरू रेकर्डमा सबैभन्दा न्यानो र सबैभन्दा अम्लीय स्तरमा पुगेका छन्, जबकि बरफका पानाहरू पग्लिएर समुद्री स्तरलाई नयाँ उचाइमा पुर्‍याउन मद्दत गरेको छ। विश्व मौसम विज्ञान संगठन (WMO) ले आफ्नो वार्षिक "स्टेट अफ द ग्लोबल क्लाइमेट" प्रतिवेदनमा जलवायु परिवर्तनबाट उत्पन्न अस्थिरताको दायरालाई वर्णन गरेको छ। "हाम्रो हावापानी हाम्रो आँखाको अगाडि सर्दैछ। मानव कारणले गर्दा हरितगृह ग्यासहरूबाट वायुमण्डलमा फसेको तापले धेरै पुस्तासम्म पृथ्वीलाई न्यानो बनाइरहनेछ," WMO का महासचिव पेटेरी तालासले एक विज्ञप्तिमा भने। । डब्लुएमओ अनुसन्धान पछिल्लो संयुक्त राष्ट्रको जलवायु प्रतिवेदनको एड़ीमा आउँछ, जसले मानवताले हरितगृह ग्यास उत्सर्जनलाई पर्याप्त रूपमा घटाउनुपर्छ वा बढ्दो विनाशकारी जलवायु परिवर्तनलाई जोखिममा पार्नुपर्दछ। डब्लुएमओका अनुसार सन् २०२१ मा वायुमण्डलमा जलवायु तापक्रममा कार्बनडाइअक्साइड र मिथेनको स्तरले अघिल्लो रेकर्डलाई नाघ्यो। गत वर्षको विश्वव्यापी औसत तापक्रम पूर्वऔद्योगिक औसतको तुलनामा १.११ डिग्री सेल्सियस बढी थियो, किनकि विश्व १.५ डिग्री सेल्सियस थ्रेसहोल्डमा पुग्यो, यसभन्दा बाहिर ग्लोबल वार्मिङका प्रभावहरू गम्भीर हुने भविष्यवाणी गरिएको छ। प्रशान्त महासागरमा ला निनाको मध्यम प्रभावले गत वर्षको तापक्रम २०२० को तुलनामा केही हदसम्म घटेको थियो, तर वर्ष अझै पनि रेकर्डमा शीर्ष सात तातो मध्ये थियो। तालासले भने, "हामीसँग अर्को रेकर्ड तोड्ने वर्ष हुनु अघि यो केवल समयको कुरा हो।" महासागरहरूले ग्लोबल वार्मिङ र उत्सर्जनको भार वहन गर्छन्। जल निकायहरूले पृथ्वीको संचित तापको लगभग 90% र मानव गतिविधिबाट 23% कार्बन डाइअक्साइड उत्सर्जन गर्दछ। विगत २० वर्षमा पानी निकै छिटो तातो भएको छ, २०२१ मा नयाँ उचाइमा पुग्यो, र विश्लेषण अनुसार त्यसो गरिरहने भविष्यवाणी गरिएको छ। यो परिवर्तनलाई उल्टाउन वर्षौं वा सहस्राब्दी लाग्ने उल्लेख छ। महासागरले वायुमण्डलमा अधिक कार्बन डाइअक्साइडलाई अवशोषित र प्रतिक्रिया गर्दा, यो कम्तिमा 26,000 वर्षमा सबैभन्दा अम्लीय अवस्थामा पुगेको छ। पछिल्लो दशकमा, समुद्रको सतह ४.५ सेन्टिमिटर (१.८ इन्च) बढेको छ, जसको वार्षिक वृद्धि सन् १९९३ देखि २००२ सम्मको तुलनामा दोब्बरभन्दा बढी भएको छ। व्यक्तिगत तीव्र गर्मीको लहरहरू, जङ्गली आगो, बाढी, र अन्य जलवायु-सम्बन्धित प्रकोपहरू पनि WMO द्वारा नोट गरिएको थियो, कुल $ 100 बिलियन भन्दा बढीको क्षतिको रिपोर्टको साथ। यस गर्मीमा महाद्वीपीय संयुक्त राज्य अमेरिकामा गर्मीका कारण सयौंको मृत्यु भएको रिपोर्ट गरिएको छ। डिक्सी आगोले 3,900 वर्ग किलोमिटर (1,500 वर्ग माइल) लाई जलाएको थियो, यसलाई राज्यको सबैभन्दा ठूलो जंगली आगो बनाइयो।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here