सामाजिक निष्पक्षता र आर्थिक स्वाधीनतालाई प्राथमिकता दिने बजेट
सामाजिक न्याय र ग्रामीण विकासलाई प्राथमिकतामा राखेर आत्मनिर्भर अर्थतन्त्र निर्माण गर्ने लक्ष्यका साथ सरकारले आर्थिक वर्ष २०१९ को बजेट प्रस्तुत गर्ने योजना बनाएको छ । सरकारले समाजवादी उन्मुख अर्थतन्त्र स्थापनामा जोड दिँदै देशभित्रै आप्रवासी युवाहरूका लागि कामका सम्भावनाहरू उत्पादन गर्ने र कृषि उत्पादन बढाउने नीतिगत लक्ष्य परिभाषित गरेको छ । प्रतिनिधिसभाको आजको बैठकमा अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले आगामी आर्थिक वर्षको विनियोजन विधेयकमा समावेश हुने बजेट र कार्यक्रमका सिद्धान्त र प्राथमिकता प्रस्तुत गर्दै यस्तो बताएका हुन् । । मन्त्री शर्माले बजेटको योजना तर्जुमा गर्दा लोकतान्त्रिक गणतन्त्र, संघीय शासन प्रणाली, समावेशीता र समाजवादी उन्मुख अर्थतन्त्र जस्ता संवैधानिक उद्देश्य, मापदण्ड र निर्देशनलाई ध्यानमा राखिएको बताए । उनले प्राथमिकता प्राप्त क्षेत्रमा पर्याप्त स्रोतसाधन विनियोजन, स्वीकृत बजेटको परिणाममुखी कार्यान्वयन, संस्थागत क्षमता अभिवृद्धि र वित्तीय अनुशासन कायम गर्न विनियोजन दक्षता अभिवृद्धिमा केन्द्रित हुने बताए । मन्त्रीको सिद्धान्त र प्राथमिकताअनुसार आर्थिक र प्राविधिक रूपमा सम्भाव्य पहलका लागि मात्रै बजेट प्रस्तुत गर्ने र अनुत्पादक क्षेत्रमा सार्वजनिक खर्च घटाउन प्रशासनले ध्यान दिनेछ । ‘जनहितकारी र सेवाग्राहीमैत्री सार्वजनिक सेवालाई सहज बनाउन, सेवा प्रवाहमा सूचना प्रविधिको प्रयोग बढाउन र भ्रष्टाचार र विसंगतिलाई निरुत्साहित गरी सुशासनको प्रवर्द्धन गर्न बजेट केन्द्रीकृत गरिनेछ । पहलहरू अन्ततः प्रशासनमा जनताको विश्वास बढाउनको लागि हो, "मन्त्रीले स्पष्ट गरे वर्तमान कर प्रणालीलाई आधुनिकीकरण गरी उत्पादनशील क्षेत्रलाई प्रवद्र्धन गर्ने प्रयासलाई नयाँ बजेटले समेट्ने पनि उनले बताए । मन्त्री शर्माले राष्ट्रिय राजस्व विभागमा आन्तरिक आयको अंश बढाउनेतर्फ केन्द्रित हुने बताउँदै करको दायरा फराकिलो बनाउँदै राजस्व चुहावट घटाएर कर प्रणालीलाई दिगो बनाउन बजेटले दीर्घकालीन लक्ष्य राखेको बताए । कर सुधारहरू। त्यसैगरी, सार्वजनिक ऋणलाई राष्ट्रिय प्राथमिकताका क्षेत्र, उत्पादनशील क्षेत्र र पूँजी निर्माणमा प्रयोग गर्ने नीति अवलम्बन गरी निजी क्षेत्रले वित्तीय साधनको प्रयोगमा पर्न सक्ने नकारात्मक असरबाट बच्न, स्वदेशी ऋण परिचालन गर्ने र वैदेशिक सहायतालाई राष्ट्रिय प्राथमिकता र पूँजी निर्माण, दस्तावेज अनुसार।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here