बिडेनले आफ्नो एसिया भ्रमण विश्वव्यापी सरोकार र प्रविधिलाई केन्द्रमा राखेर सुरु गरेका छन्।
कोरियाली इलेक्ट्रोनिक्स प्रमुखले टेक्सासमा निर्माण गर्ने आशा गरेको १७ अर्ब डलरको सेमिकन्डक्टर कम्प्लेक्सको मोडेलको रूपमा काम गर्ने सामसुङ कम्प्युटर चिप प्लान्ट हेरेर राष्ट्रपति जो बिडेनले एशियाको यात्रा सुरु गर्दैछन्। शुक्रबारको भ्रमण बिडेनको शीर्ष घरेलु प्राथमिकताहरू मध्ये एकको संकेत हो: कम्प्युटर चिप आपूर्ति विस्तार गर्दै। गत वर्ष, सेमीकन्डक्टरको अभावले अटोमोबाइल, घरायसी उपकरण र अन्य वस्तुहरूको आपूर्तिमा बाधा पुर्‍यायो, विश्वव्यापी मुद्रास्फीति बढ्यो र बिडेनको सार्वजनिक समर्थनलाई घटायो। दक्षिण कोरिया र जापानको पाँच दिने भ्रमणको क्रममा, बाइडेनले विदेश नीति विषयहरूको विस्तृत दायरालाई सम्बोधन गर्नेछन्, तर उनले आफ्नो घरेलु दर्शकहरूको चिन्तालाई स्पष्ट रूपमा सम्बोधन गर्ने कार्यक्रम पनि योजना बनाएका छन्। ह्वाइट हाउसका राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार जेक सुलिवानले यात्रा अघि एयर फोर्स वनमा बोल्दै भने, टेक्सासमा सामसुङको लगानीले "अमेरिकीहरूका लागि राम्रो तलब दिने रोजगारी" र "बढी आपूर्ति श्रृंखला लचिलोपन" हुनेछ। दक्षिण कोरियाका नवनिर्वाचित राष्ट्रपति युन सुक येओल र सामसुङ इलेक्ट्रोनिक्सका उपाध्यक्ष ली जे-योङले दक्षिण कोरियाको प्लान्टमा बिडेनलाई स्वागत गर्नेछन्। युन राजनीतिक नवजातिका हुन् जो एक साताअघि नै पहिलो पटक राष्ट्रपतिमा निर्वाचित भएका थिए। उनी उत्तर कोरिया विरुद्ध कडा प्रतिबन्ध र अमेरिकासँग ७० वर्षको बलियो साझेदारीको मञ्चमा दौडिए। चिप मिल भ्रमण गर्ने आगन्तुकहरूले प्रयोगशाला कोट र नीलो बुटी लगाउन बाध्य थिए ताकि उत्पादनको अद्वितीय प्रकृति देखाउँदै सुविधालाई सफा राख्न मद्दत गर्नुहोस्। बिडेन र युन, जसले सुरक्षात्मक पोशाक लगाएका थिएनन्, टेक्नोलोजीको एक प्रदर्शन देखे, जसमा अमेरिकी निर्मित अर्धचालक-बनाउने उपकरणका दुई सेटहरू थिए। कडा माग जबकि विश्वका अधिकांशले कोरोनाभाइरस महामारीबाट निको भइसकेकाले कम्प्युटर चिपको अभावमा योगदान पुर्‍यायो। यद्यपि, प्लान्ट बन्द हुनु पनि कोरोनाभाइरस महामारी र अन्य मुद्दाहरूको परिणाम थियो। सरकारी अधिकारीहरूका अनुसार २०२३ को शुरुवातसम्म चिप उत्पादन अमेरिकी सरकारले चाहेको स्तरमा पुग्ने छैन। अर्धचालक उद्योग संघका अनुसार, विश्वव्यापी कम्प्युटर चिप बिक्री यस वर्षको पहिलो तीन महिनामा $ 151.7 बिलियन पुगेको छ, जुन 2021 को तुलनामा 23% बढी छ। ग्लोबल सेमीकन्डक्टर उत्पादनको ७५% भन्दा बढी एसियाले ओगटेको छ। यो एक सम्भावित जोखिम हो जुन संयुक्त राज्यले स्थानीय उत्पादन बढाएर र यस क्षेत्रमा $ 52 बिलियन लगानी गरेर अहिले कांग्रेसमा विचार गरिरहेको प्याकेज मार्फत सम्बोधन गर्ने लक्ष्य राखेको छ। ताइवान विरुद्ध चिनियाँ कारबाहीको धम्कीले संयुक्त राज्य अमेरिकामा सैन्य र उपभोग्य वस्तुहरूको लागि आवश्यक उच्च-अन्त कम्प्युटर चिपहरूको प्रवाहमा बाधा पुर्‍याउन सक्छ। त्यसैगरी, कोरोनाभाइरसको प्रकोपको बीचमा, उत्तर कोरियाले ब्यालेस्टिक मिसाइल परीक्षण गरिरहेको छ, जसले दक्षिण कोरियाको औद्योगिक उद्योगलाई सम्भावित खतरा खडा गरेको छ। चीनले विश्वव्यापी चिप उत्पादन प्याकको 24 प्रतिशत शेयरको साथ नेतृत्व गर्दछ, त्यसपछि ताइवान (21%), दक्षिण कोरिया (19%), र जापान (19%)। (१३ प्रतिशत)। अर्धचालक उद्योग संघका अनुसार, संयुक्त राज्यमा चिप्सको 10% मात्र सिर्जना गरिन्छ। नोभेम्बर २०२१ मा, सैमसंगले टेलर, टेक्सासमा सुविधा निर्माण गर्ने घोषणा गर्‍यो। यो 2024 को दोस्रो आधामा सुरु गर्ने योजना छ। दक्षिण कोरियाली इलेक्ट्रोनिक्स बेहेमथले सरकारी प्रोत्साहन र स्थानीय पूर्वाधारको "तयारी र स्थिरता" सहित विभिन्न विचारहरूको कारणले स्थान छनोट गर्यो। सेमिकन्डक्टर कम्पनीहरूले 2025 सम्म अमेरिकी लगानीमा लगभग $80 बिलियन घोषणा गरेका छन्, ह्वाइट हाउसले शुक्रबार जारी गरेको तथ्य पत्र अनुसार। यसमा कोलम्बस, ओहायो नजिकैको इन्टेल प्लान्टको लागि $ 20 बिलियन, टेक्सास इन्स्ट्रुमेन्टहरूको लागि $ 30 बिलियन सम्म, उत्तरी क्यारोलिनामा वोल्फस्पीड द्वारा $ 1 ट्रिलियन विस्तार, र ग्लोबल फाउन्ड्रीज र एसके समूहको लगानी समावेश छ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here