यो मनसुनमा काठमाडौंको फोहोर व्यवस्थापनको समस्या विकराल हुने अनुमान गरिएको छ ।
काठमाडौं महानगरपालिका (केएमसी)ले दुई सातादेखि फोहोर फाल्ने नाकाबन्दी लगाए पनि आगामी वर्षातका दिनमा थप फोहोर फाल्ने अवस्था आउन बाँकी छ । बञ्चरेडाँडामा निर्माणाधीन डम्प साइट समयमै पूरा हुन नसक्दा दिगो फोहोर व्यवस्थापन प्रमुख चिन्ताको विषय बनेको काठमाडौं महानगरपालिकाका अधिकारीहरूले बताएका छन् । कामपाको फोहोर फाल्ने समस्याको दीर्घकालीन समाधान छैन । सिसडोल ल्यान्डफिल साइटमा ल्यान्डफिल साइटका कर्मचारीले अतिरिक्त फोहोर फाल्ने ठाउँको प्रबन्ध गर्नुपर्ने भएकाले केएमसीको फोहोर बारम्बार व्यवस्थापन गर्न ढिलाइ भइरहेको छ। काठमाडौं महानगरपालिकाबाट दैनिक सय टन फोहोर निस्कन्छ, जसमध्ये अधिकांश राजधानीबाट १८ किलोमिटर टाढा रहेको सिसडोल सेनेटरी ल्यान्डफिलमा फालिन्छ। दुई वर्ष मात्रै निर्माण भएको भए पनि सिसडोल विगत १५ वर्षदेखि काठमाडौंको फोहोर व्यवस्थापन केन्द्र बनेको छ । सिसडोल ल्यान्डफिल साइटमा आवधिक हड्तालका कारण बारम्बार काठमाडौं सहरको सडक छेउमा फोहोर फाल्ने गरेकोले त्यस्ता स्थानमा बस्ने र काम गर्नेहरूका लागि डरलाग्दो दुर्गन्ध र स्वास्थ्य जोखिममा पर्ने गरेको छ। महानगरपालिकाको फोहोर व्यवस्थापन गर्ने जिम्मेवारी लिएको काठमाडौं महानगरपालिका (केएमसी)सँग अहिले कुनै औपचारिक रिसाइकल विधि छैन । रिसाइक्लिंग गतिविधिहरूको अभावले ल्यान्डफिलहरूलाई धेरै तनावमा राख्छ। केएमसीमा फोहोरको सङ्कट र सरकारको फोहोरलाई प्रभावकारी रूपमा व्यवस्थापन गर्न असफल भएता पनि सामाजिक अगुवा र व्यवसायीहरूले काठमाडौंमा फोहोरको पुनः प्रयोग गरी दिगो फोहोर व्यवस्थापन संस्कृतिको विकास गर्न नेतृत्व गरिरहेका छन्। डोको रिसायकलर्सका प्रमुख अपरेशन अफिसर पंकज पञ्जियार भन्छन्, "हामीले 'फोहोर' को रूपमा फ्याँकिएको चीजबाट धेरै स्रोतहरू प्राप्त गर्न सकिन्छ। "रिसाइकल र फोहोर व्यवस्थापन एकअर्काका पूरक हुन्, र तिनीहरूले हातमा हात मिलाएर काम गर्नुपर्छ।" "नेपालको फोहोर व्यवस्थापन समस्या हाम्रा लागि उत्कृष्ट व्यवसायिक अवसर साबित भएको छ, तर यस विषयमा जनचेतना जगाउन आवश्यक छ," उनी थप्छन्। डोको रिसाइकलर्स एक अग्रगामी सामाजिक संस्था हो जसले व्यक्तिहरूलाई सुक्खा फोहोर व्यवस्थापन र रिसाइकल गर्न मद्दत गर्दछ। यसले सार्वजनिक फोहोर फाल्ने भाँडोमा के कति जान्छ र अन्ततः ल्यान्डफिलहरू पुन: प्रयोग गर्न सकिन्छ भन्ने बारे सार्वजनिक बुझाइ बढाउने प्रयास गर्दछ। त्यसैगरी, khaalisisi.com एक अत्याधुनिक डिजिटल प्लेटफर्म हो जसले स्रोतमा पुन: प्रयोग गर्न मिल्ने र पुन: प्रयोग गर्न मिल्ने फोहोरहरू क्रमबद्ध गरेर वातावरणीय फोहोर व्यवस्थापनलाई प्रोत्साहन गर्छ। यसले फोहोर उद्यमीहरूलाई मानिसहरूको घरमा साधारण पिकअप सेवाहरू प्रदान गर्ने वेबसाइट मार्फत पुन: प्रयोग गर्न मिल्ने फोहोर बेच्न वा दिन चाहने मानिसहरूसँग जोड्दछ। काठमाडौंमा मात्रै १३ हजार फोहोर व्यवसाय परिचालन गरेको छ । khaalisisi.com का सीईओ आयुषी केसी भन्छिन्, "फोहोर संसारको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण समस्याहरू मध्ये एक हो, र अवस्थित दृष्टिकोण अपर्याप्त र प्रभावहीन छ।" "खलिसिसीले हालको फोहोर फाल्ने उद्यमीहरूको नेटवर्कसँग काम गर्दछ, साथै सडकमा नयाँ फोहोर उद्यमीहरू सिर्जना गर्दै, नेपाललाई सन् २०३० सम्ममा विश्वका उत्कृष्ट २० रिसाइक्लिङ्ग देशहरूमध्ये एक बनाउने लक्ष्यका साथ," केसीले भने। समाप्त हुन्छ।

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here