विश्वव्यापी प्रदूषणले हरेक वर्ष ९० लाख मानिसको ज्यान लिइरहेको एक अध्ययनले देखाएको छ ।
नयाँ अध्ययनका अनुसार प्रदूषणका कारण विश्वभर हरेक वर्ष ९० लाख मानिसको मृत्यु हुने गरेको छ भने कार, ट्रक र उद्योगबाट हुने प्रदूषित हावाका कारण मृत्यु हुनेको संख्या सन् २००० देखि ५५ प्रतिशतले बढेको छ। 2019 मा कुल प्रदूषण मृत्युहरू लगभग 2015 मा जस्तै छन्, आदिम इनडोर स्टोभ र मानव र जनावरको फोहोरबाट दूषित पानीबाट हुने प्रदूषणको मृत्युको कारण। द ल्यान्सेट प्लानेटरी हेल्थ जर्नलमा प्रकाशित नयाँ अध्ययनका अनुसार, समग्र प्रदूषण मृत्युदरका लागि शीर्ष १० राष्ट्रहरूमा संयुक्त राज्य एक मात्र पूर्ण औद्योगिक देश हो, बंगलादेश र इथियोपियाको बीचमा सन् २०१९ मा प्रदूषणका कारण १,४२,८८३ जनाको मृत्यु भएकोले सातौं स्थानमा रहेको छ। मंगलबार जारी गरिएको प्रि-प्यान्डेमिक विश्लेषण ग्लोबल बर्डन अफ डिजिज डाटाबेस र सिएटलको इन्स्टिच्युट फर हेल्थ मेट्रिक्स एण्ड इभ्यालुएसनको तथ्यांकमा आधारित छ। प्रति वर्ष 2.4 मिलियन र लगभग 2.2 मिलियन मृत्यु संग, भारत र चीन प्रदूषण मृत्यु दर मा विश्व को नेतृत्व गर्दछ, तर उनिहरु संग संसार को सबै भन्दा ठूलो जनसंख्या छ। संयुक्त राज्य अमेरिका प्रति 100,000 मा प्रदूषण मृत्यु को मामला मा 31 औं स्थान मा छ, प्रति 100,000 43.6 मृत्यु संग। चाड र मध्य अफ्रिकी गणतन्त्रमा सबैभन्दा बढी प्रदूषण मृत्यु दर थियो, जसमा प्रति 100,000 लगभग 300 मृत्युहरू थिए, जसमध्ये आधाभन्दा बढी दूषित पानीको कारणले भएको थियो, जबकि ब्रुनाई, कतार र आइसल्याण्डमा सबैभन्दा कम थियो, दर 15 देखि 23 सम्मको मृत्युको साथ। प्रति 100,000। प्रदूषणका कारण विश्वव्यापी औसत प्रति 100,000 व्यक्तिमा 117 जनाको मृत्यु हुन्छ। प्रतिवेदनका अनुसार विश्वभर हरेक वर्ष चुरोटको धुम्रपान र सेकेन्डह्यान्ड धुवाँले जति मानिसको ज्यान लिन्छ, प्रदूषणले त्यति नै मानिसको ज्यान लिन्छ। "त्यहाँ धेरै मृत्युहरू छन्," बोस्टन कलेजको ग्लोबल पब्लिक हेल्थ प्रोग्राम र ग्लोबल पोल्युसन अब्जर्भेटरीका प्रमुख फिलिप ल्यान्ड्रिगनले भने। "खराब खबर यो हो कि यो तल गइरहेको छैन," ल्यान्ड्रिगनले बताए। "हामी सजिलो सामानहरूमा प्रगति गर्दैछौं, तर परिवेश (आउटडोर औद्योगिक) वायु प्रदूषण र रासायनिक प्रदूषण जस्ता कठिन सामानहरू अझै बढ्दै छन्।" अनुसन्धानकर्ताहरू दावी गर्छन् कि चीजहरू यसरी हुनु हुँदैन। "यी मृत्युबाट बच्न सकिन्छ।" जर्ज वाशिंगटन युनिभर्सिटी स्कुल अफ पब्लिक हेल्थका डीन डा. लिन गोल्डम्यानले भने, "तिनीहरूमध्ये प्रत्येक एक बच्न सकिने मृत्यु हो।" उनले दाबी गरिन् कि तथ्याङ्कहरू व्यावहारिक थिए र यदि केहि भएमा, प्रदूषणसँग जोडिएको मृत्युको संख्यालाई कम अनुमान गरिएको थियो। यी व्यक्तिहरूको मृत्यु प्रमाणपत्रमा प्रदूषण उल्लेख छैन। धेरै महामारी विज्ञान अध्ययनहरूले हृदय रोग, स्ट्रोक, फोक्सोको क्यान्सर, अन्य फोक्सो विकारहरू, र प्रदूषण संग मधुमेह "कडा जोडिएको" छ, ल्यान्ड्रिगनका अनुसार। अन्वेषकहरूले कारणले मृत्युको संख्या हेर्छन्, विभिन्न विशेषताहरूका लागि भारित प्रदूषण एक्सपोजर, र त्यसपछि हजारौं मानिसहरूलाई वास्तविक मृत्युसँग जोड्न दशकौंको अनुसन्धानमा ठूलो महामारी विज्ञान अध्ययनबाट निकालिएको जटिल एक्सपोजर-प्रतिक्रिया गणनाहरू, उनले थपे। वैज्ञानिकहरूले सिगरेटले क्यान्सर र हृदय रोगको मृत्युको बारेमा एउटै तर्क गर्न सक्छन्। "कार्यकारण जानकारीको त्यो क्यानन द्वारा परिभाषित गरिएको छ," ल्यान्ड्रिगनले बताए। "यसरी हामी यहाँ वरपरका चीजहरू गर्छौं।" गोल्डम्यान लगायत सार्वजनिक स्वास्थ्य र वायु प्रदूषणका पाँच स्वतन्त्र विज्ञहरूका अनुसार निष्कर्षहरूले परम्परागत वैज्ञानिक सिद्धान्तलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ। "अमेरिकन हार्ट एसोसिएसनले एक दशक अघि निर्धारण गरेको थियो कि जीवाश्म ईन्धन जलाउँदा उत्पन्न हुने (साना प्रदूषण कणहरू) को जोखिम हृदय रोग र मृत्युको कारण हो," डा. रेनी सालास, एक आपतकालीन कोठा डाक्टर र हार्वर्ड प्रोफेसरले भने। अध्ययनमा संलग्न थिएनन्। "जब व्यक्तिहरू रक्तचाप र कोलेस्ट्रोल कम गर्नमा केन्द्रित छन्, थोरैले महसुस गर्छन् कि वायु प्रदूषण कम गर्नु मुटुको स्वास्थ्य सुधारको लागि एक प्रमुख नुस्खा हो," सालासले थपे। सबै प्रदूषण सम्बन्धी मृत्युको तीन चौथाईका लागि वायु प्रदूषण जिम्मेवार थियो, जसमध्ये अधिकांश "एकतर्फ कोइलाबाट चल्ने पावर प्लान्टहरू र स्टिल मिलहरू जस्ता स्थिर स्रोतहरूबाट हुने प्रदूषणको संयोजनबाट आएको हो, र मोबाइल स्रोतहरू जस्तै। अर्कोतिर कार, ट्रक र बसहरू।" र यो एक ठूलो विश्वव्यापी समस्या हो," सार्वजनिक स्वास्थ्य चिकित्सक, ल्यान्ड्रीगनले थपे। "र विश्वभरका देशहरू र शहरहरू फस्टाउँदै जाँदा यो झन् खराब हुँदै गइरहेको छ।" नयाँ दिल्ली, भारतमा वायु प्रदूषण जाडो महिनाहरूमा चरम हुन्छ, गत वर्ष मात्र दुई दिनमा जब सहरको हावालाई अस्वास्थ्यकर मूल्याङ्कन गरिएको थिएन। यो चार वर्षमा पहिलो पटक जाडो महिनाहरूमा सहरमा स्वच्छ हावा दिन भएको थियो। दक्षिण एसियामा मृत्युको प्रमुख कारण वायु प्रदूषण रहेको तथ्यले लामो समयदेखि थाहा भइसकेको कुरालाई पुष्टि गर्छ, तर यी मृत्युको वृद्धिले सवारी साधन र ऊर्जा उत्पादनबाट हुने विषाक्त उत्सर्जन बढ्दै गएको सङ्केत गर्छ, नयाँ दिल्लीकी निर्देशक अनुमिता रोयचौधरीका अनुसार। - आधारित वकालत समूह विज्ञान र वातावरण को लागी केन्द्र। "यो डाटाले के गलत छ भनेर सम्झाउने काम गर्दछ, साथै यसलाई सच्याउने अवसरको रूपमा काम गर्दछ," रोयचौधरीले थपे। विज्ञहरूले प्रदुषणका कारण गरिब समुदायमा मृत्युदर बढिरहेको दाबी गरेका छन् । "यो समस्या विश्वका ती क्षेत्रहरूमा झन् खराब छ जहाँ जनसंख्याको घनत्व सबैभन्दा बढी छ (जस्तै एशिया) र जहाँ प्रदूषण समस्यालाई सम्बोधन गर्न वित्तीय र सरकारी स्रोतहरू सीमित छन् र स्वास्थ्य सेवाको उपलब्धता र आहार लगायतका धेरै चुनौतीहरूलाई सम्बोधन गर्न पातलो छ। प्रदूषणको रूपमा, "अध्ययनमा संलग्न नभएको हेल्थ इफेक्ट्स इन्स्टिच्युटका अध्यक्ष डेन ग्रीनबमले भने। सन् २००० मा औद्योगिक वायु प्रदूषणले विश्वभर २९ लाख मानिसको ज्यान लियो । प्रतिवेदन अनुसार २०१५ मा जनसंख्या ४.२ मिलियन र २०१९ मा ४.५ मिलियन पुगेको छ। जब तपाईले आवासीय वायु प्रदूषणमा कारक गर्नुहुन्छ, जुन मुख्यतया असक्षम आधारभूत चुलोको कारणले गर्दा हुन्छ, वायु प्रदूषणले २०१९ मा ६.७ मिलियन मानिसको ज्यान लियो। सीसा प्रदूषणले प्रति वर्ष 900,000 मानिसहरूको ज्यान लिन्छ, जसमध्ये केही सिसा थपिएको छ जुन ग्रहको हरेक देशमा पेट्रोलमा प्रतिबन्ध लगाइएको छ, साथै पुरानो रंग, रिसाइकल ब्याट्रीहरू र अन्य उत्पादनहरू। पानी प्रदूषणले प्रत्येक वर्ष 1.4 मिलियन मानिसहरूको ज्यान लिन्छ। प्रतिवेदन अनुसार, व्यावसायिक स्वास्थ्य प्रदूषणले थप 870,000 मृत्यु निम्त्याउँछ। ल्यान्ड्रिगनका अनुसार संयुक्त राज्य अमेरिकामा प्रत्येक वर्ष २०,००० भन्दा बढी व्यक्तिहरू नेतृत्व प्रदूषण-प्रेरित उच्च रक्तचाप, हृदय रोग, र मृगौला रोगका कारण मर्छन्। सिसा र एस्बेस्टोस संयुक्त राज्य अमेरिकामा सबैभन्दा सामान्य रासायनिक व्यवसायिक खतराहरू हुन्, उहाँका अनुसार प्रत्येक वर्ष लगभग 65,000 मानिसहरू मार्छन्। अध्ययनका अनुसार सन् २०१९ मा संयुक्त राज्य अमेरिकामा वायु प्रदुषणबाट मृत्यु हुनेको संख्या ६०,२२९ थियो, जुन अमेरिकी सडकमा भएका करिब ४३,००० मृत्युभन्दा उल्लेखनीय रूपमा बढी थियो, जुन गत वर्ष १६ वर्षको उच्चमा पुगेको थियो। धेरैजसो राष्ट्रहरूमा, विशेष गरी विकासोन्मुख देशहरूमा प्रदूषणका आधुनिक रूपहरू बढ्दै गएका छन्, तर सन् २००० र २०१९ को बीचमा संयुक्त राज्य अमेरिका, युरोपेली संघ र इथियोपियामा यो घटेको छ। अध्ययनका सह-लेखक रिचर्ड फुलर, स्वास्थ्यसम्बन्धी ग्लोबल एलायन्सका निर्माताका अनुसार। र प्रदूषण र शुद्ध अर्थको प्रमुख, एक गैर-लाभकारी जसले लगभग एक दर्जन देशहरूमा प्रदूषण सफा गर्ने प्रयासहरूमा केन्द्रित छ, इथियोपियाको परिणामहरू व्याख्या गर्न गाह्रो छ र रिपोर्टिङ त्रुटि प्रतिनिधित्व गर्न सक्छ। अध्ययनका लेखकहरूले उद्योग र अटोमोबाइलहरू नियमन गर्ने राम्रो अनुगमन, रिपोर्टिङ र सरकारी संयन्त्रहरूको आवश्यकतालाई जोड दिँदै प्रदूषण सम्बन्धी मृत्युदर घटाउन आठ सिफारिसहरू गरेका छन्। फुलरले भने, "हामीलाई ती प्रत्येक कठिनाइलाई कसरी समाधान गर्ने भनेर थाहा छ।" "राजनीतिक इच्छाशक्ति हराइरहेको छ।"

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here